8 tipov na spánok Vašich detí

Ako zabezpečiť deťom plnohodnotný spánok? Zistite, čo všetko pre to ako rodič môžete urobiť.

1. Neprehliadnite prirodzené signály únavy Keď si dieťa šúcha oči, ťahá sa za uši alebo si napríklad prehrabáva vlásky, môžeme nadobudnúť dojem, že sa nudí. Automaticky potom dieťaťu dávame ďalšie a ďalšie podnety k tomu, aby sme ho zabavili. Nevedomky ho tak ale od spánku vlastne odháňame. Pritom nám prirodzenými signálmi dalo skvelú príležitosť k tomu, aby sme ho mohli uložiť do postieľky a bez väčšej námahy rýchlo uspať.

2. Zaistite, aby miestnosť bola príjemná pre spánok Ideálna miestnosť pre detský spánok by mala byť tmavá, pokojná a rozhodne by nemala byť prekúrená. Ak si tiež kladiete stále dookola otázku, či by v miestnosti, kde dieťa spí, malo byť radšej úplné ticho alebo je lepšie bábätko zvykať na určitú úroveň hluku, vedzte, že jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Návodom vám však môže byť názor väčšiny odborníkov, ktorí sa zhodujú v tom, že mierne prenikanie hluku z okolia pokojnému spánku detí nevadí.

3. Urobte z postieľky bezpečný raj pre dieťa Všetky deti by mali spať na rovnom tvrdom povrchu, ktorý je pokrytý matracom určeným pre detské postieľky, rozhodne nie moc vysoký a mäkký. Pamätajte na to, že vankúš do postieľky bábätka nepatrí a že by sa všetky deti mali pokladať na chrbátik, aby sa znížilo riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS).

4. Vytvorte si pravidelnú rutinu či rituál Jednou z najdôležitejších vecí, vedúcich k pokojnému a rýchlemu zaspávaniu dieťaťa, je pravidelný rituál, ktorý spánku predchádza. Je to 20-30 minút zložených z dvoch alebo troch aktivít, ktoré sa budú každý večer opakovať. Rituál by sa nemal skladať z činností, ktoré vedú k zvýšeniu aktivity dieťaťa, ale naopak, smerujú k jeho upokojeniu. Vhodný je napr. sled - kúpanie, masáž po kúpeli, čítanie rozprávky či spievanie uspávaniek pred spaním. Ak niektorú z aktivít dieťa nemá rado, mala by sa robiť v inej časti dňa.

5. Skúste udržať dieťa hore, kým nie je čas ísť spať Podľa štúdií uskutočnených v USA (a v tomto sú si všetky deti na svete podobné), väčšina detí pravidelne rýchlejšie zaspáva a dlhšie spí, ak sú do postieľky vložené bdelé. Ak do postieľky vložíme dieťa, ktoré nám zaspalo napríklad pri sledovaní rozprávky, bude spať kratšiu dobu a menej kvalitným spánkom.

6. Obmedzte kŕmenie tesne pred spaním Ak chcete, aby dieťa rýchlo zaspalo a dobre spalo, nekŕmte ho tesne pred spaním. Skúste bábätko tiež udržať hore po dobu kŕmenia, pretože ak si raz zvykne na zaspávanie pri prsníku alebo s fľašou, bude to vyžadovať aj v prípade, že sa v noci prebudí. Ideálne je kŕmiť 20-30 minút pred spaním, najlepšie v inej miestnosti, než kde bude dieťa spať.

7. Skúste dieťa naučiť, aby zaspávalo samo Bábätko, ktoré zaspí samo, je bábätko, ktoré bez problémov zaspí znova samo aj potom, čo sa prebudí zo spánku v noci. A to je vytúžený cieľ všetkých rodičov. Ak totiž naučíme dieťa zaspávať pri hojdaní, chovaní a dokonca počas jazdy autom, bude vyžadovať to isté aj v prípade prebudení počas noci. O jednej hodine, o tretej alebo o piatej hodine ráno. Skrátka vždy, keď sa prirodzene prebudí.

8. NIE neobvyklým nočným aktivitám Sú mamičky, ktoré musia trikrát za noc hodinu skákať na lopte, aby dieťa znovu zaspalo. Iné deti vyžadujú detskú autosedačku a zapnutú práčku. A je veľa ďalších nočných dobrodružstiev, ktoré nakoniec dieťa privedú k spánku. Problém je ale opäť v tom, že dieťa tieto aktivity potom bude vyžadovať vždy.