Máte počas horúcich letných nocí problémy so spaním? Nepodceňujte ich!

Tropické teploty, ktoré v posledných dňoch trápia Slovenskú republiku, spôsobujú zdravotné problémy predovšetkým starým a chorým ľuďom, malým deťom a pracujúcim vystaveným ostrému slnečnému žiareniu. Samozrejme spánok narušujú nám všetkým. Čo teda robiť, aby sme sa dobre vyspali a nabrali silu na nový deň? Poradíme Vám v našom článku.

Sledujete predpovede počasia a tešíte sa aj na menšie ochladenie? Leto je v plnom prúde a každý deň hlásia meteorológovia nové teplotné rekordy. Ak opomenieme zdravotné komplikácie, ktoré môžu extrémne vysoké teploty vyvolať, problémy so spaním a nadmerná únava trápi nás všetkých. Zaspať počas horúcich letných nocí, keď sa teplota vzduchu pohybuje okolo 25°C, je veľmi obtiažne. A pritom dostatočný odpočinok a kvalitný spánok je aj v týchto dňoch veľmi dôležitý.

Nespavosť môže vyvolať vážne ochorenia

Spánok je základnou biologickou potrebou. Aj keď sa zdá, že telo len odpočíva a nič sa nedeje, opak je pravdou. Dochádza k mnohým významným procesom, ktoré majú vplyv na fungovanie celého tela a psychickú pohodu. Ak sa u Vás objavili problémy so spaním, nepodceňujte ich! Môžu pozvoľna prejsť až do chronickej nespavosti, a tá stojí za vznikom mnohých vážnych chorôb. Čo by ste teda mali robiť, aby ste sa aj v teple dobre vyspali?

Podstatné je rešpektovať pravidlá spánkovej hygieny

Naša rada je jednoduchá – dodržujte všeobecné zásady pre zdravý spánok, len prispôsobené pre letné podmienky:

  • Dôkladne dodržujte pitný režim, ale tesne pred spaním už nepite, nechajte Vaše obličky odpočinúť.
  • Aspoň 4 hodiny pred spánkom nefajčte a nepite kofeínové nápoje.
  • To isté platí aj pre alkohol. Pohár chladeného vína ešte nikomu neublížil, ale nepreháňajte to. Aj keď možno rýchlejšie zaspíte, zdravý spánok to nebude.
  • V horúcich dňoch vynechajte ťažko stráviteľné pokrmy a zamerajte sa skôr na cestovinové šaláty a zeleninu. Vhodné je hlavne morčacie a kuracie mäso, ryby, orechy, ovsené vločky, fazule, špenát a mliečne výrobky, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán. Vďaka nej sa v tele tvoria „hormóny dobrej nálady“ melatonín a serotonín. Podporujú zdravý spánok, psychickú vyrovnanosť, ale hlavne ochladzujú telo, čo je v lete viac než prívetivé. Ďalšie rady čo jesť a piť pred spaním sa dočítate v tomto článku.
  • Nezaspávajte pri televízii a vyhnite sa stresovým situáciám, ktoré by Vás mohli zbytočne rozrušiť. Psychická rovnováha je predpokladom pre úspešné zaspávanie a kľudné sny.

Kvalitná posteľ s komfortným matracom je základ

Ak všetky vyššie zmienené zásady dodržujete a spánok stále neprichádza, zamyslite sa nad Vašou spálňou a posteľou.

Bežne je doporučované udržiavať v spálni max. 20°C. V súčasných letných trópoch je však nemožné túto teplotu dosiahnuť. Zamerajme sa teda na prikrývku. Behom spánku sa ľudské telo ochladzuje, takže je prirodzené, že tenký prehoz potrebujete. Pokiaľ sa Vám zdá Vaša prikrývka príliš teplá, dajte z nej dole obliečku a spite len pod ňou. Doporučujeme kvalitnú posteľnú bielizeň z bavlny.

A v neposlednom rade sa zamerajte na matrac a rošt, ktorý je základom pre dobrý spánok v zime aj v lete. Keď sa ráno prebúdzate rozlámaní a bolí Vás celé telo, je najvyšší čas ich vymeniť. Iste, v letných horúčavách nie je nič príjemného prechádzať jeden obchod za druhým a zložito vyberať ten pravý matrac. Ponúkame Vám chytrého pomocníka, dostupného 24 hodín denne on-line na internetových stránkach www.drsleep.sk. Po zadaní Vašich telesných rozmerov a požiadaviek na tuhosť a podklad matraca získate tip na určité modely matracov, ktoré Vám budú najviac vyhovovať. Potom si predsa len urobte čas a navštívte predajcu, ktorý je Vám najbližšie. Nie je nad to, keď si na matrac ľahnete a vyskúšate na vlastný „chrbát“.

Potom už zdravému a nerušenému spánku aj počas horúcich letných nocí nič nebráni.

Ďalšie tipy pre jednoduché zaspávanie a kľudný spánok: